امروزه چسب های دوطرفه یکی از پرمصرف ترین نوع چسب ها در جهان است و در اغلب منازل یا محیط های کاری مورد استفاده قرار می گیرد. اما یکی از مشکلات این نوع چسب ها جدا کردن آنها از سطوح مختلف است.

مشکلاتی چون جدا کردن چسب های دوطرفه از سطوحی چون دیوار، در، شیشه، کاغذ، و سطوح پلاستیکی است. بهترین روش ها جهت جدا کردن چسب های دوطرفه از سطوح معمولا به سطحی که به آن چسبیده است بستگی دارد. در مطلب زیر به نحوه جدا کردن از سطوح مختلف اشاره شده است.

روش اول: جدا کردن چسب دوطرفه به وسیله سشوار 

سشوار خود را به نزدیکترین پریز برق وصل کرده و آن را در حالت دمای متوسط آن قرار دهید و روشن کنید. سشوار را در فاصله ۵ سانتی متری چسب به مدت چند دقیقه نگه دارید، و سپس به لبه ها و گوشه های چسب نیز حرارت دهید؛ این کار باعث می شود تا چسب نرم شود. بعد از چند دقیقه که حرارت دادید سعی کنید به وسیله ناخن یا کاتر لبه چسب را بلند کنید. اگر لبه چسب بلند نشد، آنرا دوباره حرارت دهید تا چسب کاملا نرم بشود.

 

هر نوع اثر باقی مانده از چسب بر روی سطوح را با استفاده از آب، مایع ظرف شویی و سرکه تمیز کنید

۲ فنجان (۲۷۵ میلی لیتر) آب را با ¼ فنجان (۶۰ میلی لیتر) سرکه و چند قطره مایع ظرف شویی مخلوط کنید. یک اسفنج را به این محلول آغشته و سپس با استفاده از حرکات دایره ای قسمت هایی که اثرات چسب باقی مانده است را تمیز کنید. این محلول پاک کننده خفیف است و نباید اثری از خود بر روی رنگ سطوح به جا بگذارد. با این حال قبل از مصرف این محلول بر روی سطوح، مقداری از این محلول را بر روی قسمت کوچکی از سطح امتحان نمایید، تا اطمینان حاصل کنید که این محلول قابلیت خورندگی رنگ سطح مورد نظر شما را نداشته باشد.

 

روش دوم: جدا کردن چسب دوطرفه از سطوحی چون شیشه

اگر چسب دوطرفه به شیشه چسبیده است، نمی توانید از گرما استفاده کنید چون ممکن است سبب ترک خوردن شیشه شود. شما همچنین نمی توانید از ابزار های چون پولیش زبر استفاده کنید، چون ممکن است این نوع از ابزار ها خراش بر روی شیشه ایجاد کنند. در عوض، شما نیاز به حل کردن چسب دوطرفه با استفاده از روغن دارید.
در اینجا لیستی از آنچه شما نیاز دارید:

  • کارد غذا خوری (و یا می توانید از ناخن خود نیز استفاده کنید)
  • شیشه پاک کن
  • اسقنج شیشه پاک کن
  • روغن مایع (روغن پخت و پز و یا روغن های پاک کننده)
  • الکل (ایزو پروپیل)

سعی کنید تا حد امکان چسب دوطرفه را به وسیله کارد غذا خوری و یا ناخن خود بکنید، این کار را از گوشه های چسب شروع کنید. در هنگام استفاده از کارد غذا خوری مراقب باشید تا بر روی شیشه خراش ایجاد نکنید.

 

هر نوع اثر باقی مانده از چسب بر روی شیشه را به روش زیر تمیز کنید

شیشه پاک کن را برروی محل مورد نظر اسپری کنید. اگر شیشه پاک ندارید می توانید با مخلوط کردن ۲ فنجان (۲۷۵ میلی لیتر) آب ، ¼ فنجان (۶۰ میلی لیتر) سرکه و چند قطره صابون مایع این محلول را درست کنید.

 

با استفاده از حرکات دایره ای منطقه اسپری شده را با یک اسفنج تمیز کنید. این کار کمک می کند تا باقیمانده های چسب از بین برود. اگر اسفنج شما دارای دو طرف است (یک طرف نرم و یک طرف زبر) از قسمت زبر آن استفاده کنید.

 

اگر محلول شیشه پاک کن و یا محلول سرکه اثرات چسب را از بین نبرد، باید آن را با مقداری روغن پخت و پز (مانند روغن زیتون) یا روغن تمیز کننده پاک نمایید. روغن بر روی محل چسب اسپری کنید و با اسفنج آن را پاک کنید. جهت تمیز کردن چربی ناشی از روغن، یک دستمال را به الکل آغشته کرده و سطح مورد نظر را پاک نمایید.

 

روش سوم: جدا کردن چسب دوطرفه از سطوح دیگر، سطوحی چون کاغذ و پلاستیک

برای جدا کردن چسب دوطرفه از کاغذ از سشوار استفاده کنید. با استفاده از یک حرارت متوسط یا زیاد از فاصله ۵ سانتی متری به چسب به مدت چند دقیقه و سپس سعی کنید چسب دوطرفه را از سطح مورد نظر با استفاده از ناخن جدا کنید.

هنگام کار با کاغذ عکس احتیاط کنید، زیرا گرما ممکن است به آن آسیب برساند.

 

جدا کردن چسب دوطرفه از سطوح پلاستیکی

برخی از محصولات تمیز کننده تجاری را هم می توانید امتحان کنید. بسیاری از محصولات تمیز کننده تجاری می توانند چسب های دو طرفه را به طور موثری از بین ببرند. اما همچنین می توانند به سطوح پلاستیکی آسیب برسانند. اگر تصمیم به استفاده از یکی از این محصولات را روی پلاستیک دارید، این را در خاطر داشته باشید. مقداری از محلول را بر روی چسب دوطرفه اسپری نمایید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس چسب دوطرفه را بلند کنید و اگر چسب دوطرفه از سطح جدا نشد، سعی کنید آن را با یک اسفنج پاک کنید تا زمانی که از بین برود. این کار بر روی شیشه بیشترین تأثیر را خواهد داشت. از استفاده از این مواد بر روی کاغذ، مقوا و پارچه خودداری کنید زیرا احتمال لکه دار شدن آنها وجود دارد.

 

استفاده از چسب های یکطرفه: چسب کاغذی و چسب برزنتی

یک تکه چسب کاغذی و یا چسب برزنتی را جدا کرده و آن را محکم بر روی چسب دوطرفه بچسبانید. به آرامی چسب کاغذی و یا چسب برزنتی را بلند کنید.

 

چسب دنیز را در اینستاگرام دنبال کنید.